Olejek kokosowy
Naturalny olejek kokosowy – jak uzywac ?

Medycyna rozrodu i chirurgia

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Do tej pory w dziedzinie medycyny reprodukcyjnej były tylko dwa obszerne podręczniki: Kliniczna endokrynologia ginekologiczna i niepłodność, red. Leon Speroff, Robert H. Glass i Nathan G. Case (5. wydanie Baltimore: Williams and Wilkins, 1994) oraz endokrynologia reprodukcyjna: fizjologia, patofizjologia i zarządzanie kliniczne, pod redakcją Samuela SC Yena i Roberta B. Jaffe (3. wydanie, Filadelfia: WB Saunders, 1991). Ten pierwszy jest powszechnie uważany za doskonały podręcznik dla studentów medycyny, mieszkańców położnictwa i ginekologii oraz ogólnych ginekologów, podczas gdy ten drugi jest bardziej odpowiedni dla kolegów i subspecjalistów w endokrynologii reprodukcyjnej. To pierwsze wydanie Medycyny Rozrodu i Chirurgii ładnie wypełnia lukę między dwiema wcześniejszymi książkami. Jest wszechstronny w tym sensie, że może być odczytywany od deski do deski przez ginekologów, ale jest wystarczająco szczegółowy i może być przydatny dla praktykujących lekarzy w ogólnej ginekologii lub endokrynologii reprodukcyjnej. Medycyna Reprodukcyjna i Chirurgia składa się z 62 rozdziałów 88 autorów, z których większość to szanowani eksperci. Ma dziewięć sekcji, dotyczących fizjologii reprodukcyjnej, zaburzeń cyklu rozrodczego, antykoncepcji, oceny niepłodności, terapii niepłodności, technik wspomaganego rozrodu, problemów związanych z ciążą, menopauzy i specjalistycznych procedur. Tytuł książki sugeruje, że równy nacisk kładzie się na medycynę reprodukcyjną i chirurgię reprodukcyjną, ale tylko 10 z 62 rozdziałów rzeczywiście koncentruje się na chirurgii.
Mocne strony książki znajdują się w rozdziałach poświęconych medycynie. Odpowiednio zaczyna się od dokładnego przeglądu genetyki molekularnej endokrynologii reprodukcyjnej, napisanej przez dwóch liderów w tej dziedzinie, Lawrence a Laymana i Paula McDonougha. Pozostała część sekcji dotyczącej fizjologii reprodukcyjnej jest równie silna, z wyjątkowymi rozdziałami poświęconymi embriologii rozrodczej Gustafsona i Donahoe oraz o rozwoju pęcherzyków jajnikowych i dojrzewaniu przez Totha i Hodgena.
Zaburzenia cyklu rozrodczego i antykoncepcja są dobrze opisane w tej książce, ponieważ są one w większości standardowych podręczników endokrynologii. Niestety niewiele jest w ginekologii dla nastolatków, która jest ważnym tematem zarówno dla ogólnego ginekologa, jak i endokrynologa reprodukcyjnego.
Z czego wynikają Medycyna Reprodukcyjna i Chirurgia oprócz innych książek na ten temat to sekcje dotyczące oceny i leczenia niepłodności. Dwadzieścia trzy z 62 rozdziałów dotyczą tego tematu. Cały rozdział zajmuje się niemal wszystkimi najczęstszymi przyczynami niepłodności, oprócz czynnika jajowodu, który stanowi od 30 do 50 procent niepłodności, według Jewelewicz i Wallach. Recenzja zespołu hiperstymulacji jajników jest jednym z najbardziej wszechstronnych, jakie widziałem. Ogólnie rzecz biorąc, informacje w tych dwóch sekcjach są niezwykle praktyczne i odpowiednie dla lekarzy w dziedzinie niepłodności.
Ze względu na szybki postęp w technikach reprodukcji wspomaganej trudno jest wyczerpujący podręcznik wszechstronny. W tej książce rozdziały dotyczące krioprezerwacji gamet i zarodków oraz mikroskopowej oceny ludzkich komórek jajowych są doskonałe, a informacje nie ulegną dramatycznej zmianie wraz z upływem czasu. Jednak temat mikromanipulacji jest wyraźnie nieobecny, ponieważ rozwinął się tylko w ciągu ostatniego roku.
Zgadzając się na przegląd tej książki, spodziewałem się, że wreszcie znajdą się prace referencyjne w zakresie endokrynologii reprodukcyjnej, które dokładnie zbadały wskazania, techniki i wyniki chirurgii rozrodczej. Miałem nadzieję na książkę, która omawiałaby zarówno szczegółowe medyczne aspekty tej dziedziny, jak ta książka, jak i równie szczegółowe aspekty chirurgiczne, których ta książka nie zawiera. Dyskusje dotyczące operacji są ograniczone i rozproszone w całej książce. Miałem nadzieję, ale nie znalazłem książki poświęconej konkretnym tematom w chirurgii reprodukcyjnej, w sposobie, w jaki David H. Nichols i Clyde L. Randall omawiali konkretne tematy w ich chirurgii pochwy (3rd ed. Baltimore: Williams and Wilkins, 1989).
Gorąco polecam Medycyny Reprodukcyjnej i Chirurgii tym, którzy potrzebują doskonałego podręcznika endokrynologii rozrodczej. Ze względu na wyjątkowe połączenie dyskusji na temat fizjologii reprodukcyjnej i medycyny praktycznej, książka ta stała się dla lektorów endokrynologią reprodukcyjną wymaganą lekturą. Jest to doskonałe źródło nie tylko dla studentów medycyny, mieszkańców i kolegów, ale także dla każdego lekarza opiekującego się niepłodnymi parami.
Keith B. Isaacson, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114

[przypisy: rezerwa ślimakowa, wiktoria czajkowska instagram, klindacin t cena ]

Tags: , ,

No Responses to “Medycyna rozrodu i chirurgia”

 1. Wiktoria Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu Catering dietetyczny Gdańsk[...]

 2. Kaja Says:

  jagody goji są smaczne i to wystarczy

 3. Paweł Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: rewitalizacja pochwy[...]

 4. Married Man Says:

  Relacja marchewka kalorie to nie jest prosta sprawa

Powiązane tematy z artykułem: klindacin t cena rezerwa ślimakowa wiktoria czajkowska instagram